Český rozhlas Radiožurnál zve do ve studiu S1 na Vinohradské 12 na speciální vysílání z cest Tatry kolem světa

Stanice Český rozhlas Radiožurnál zve ve spolupráci s organizátory expedice Tatra kolem světa 2 posluchače na speciální vysílání a promítání materiálů z cest Tatry kolem světa z konce 80. let. Akce se uskuteční v sobotu 1. února od 10:00 do 18:30 hodin v největším studiu Českého rozhlasu S1. Hosty vysílání budou zástupci obou expedicí – poslední žijící člen první posádky Stanislav Synek a zakladatelé expedice Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček a Petr Holeček.

Tatra kolem světa 2 je zcela nový projekt, který si klade za cíl navázat na původní expedici z let 1987 – 1990, vzdát jí poctu a oživit její tehdejší velikost. Velká část populace si pamatuje expedici Tatra kolem světa z konce 80. let. Výprava, která měla propagovat vůz Tatra a další československé výrobky, odjela z Československa za velké slávy v roce 1987. A vrátila se v roce 1990 do jiného státu – už vlastně bez zájmu veřejnosti.

„Navíc se ještě nedávno předpokládalo, že se navždy ztratily i natočené materiály z cest. Dlouhá léta je ve spolupráci s Národním filmovým archivem hledal reportér Radiožurnálu Matěj Skalický, který je nakonec opravdu našel,“ uvedl šéfredaktor stanice Český rozhlas Radiožurnál Ondřej Suchan.

Stanice Český rozhlas Radiožurnál připomene v sobotu 1. února posluchačům první expedici, a to prostřednictvím živého vysílání ze studia S1 s posledním žijícím členem Stanislavem Synkem, ale také promítáním dvou unikátních filmů z roku 1991 – S Tatrou kolem světa I. a S Tatrou kolem světa II. Novou expedici Tatra kolem světa 2 představí Patricie Strouhalová v rozhovoru s jejími zakladateli – Markem Havlíčkem a Petrem Holečkem. V týdnu od 27. ledna odvysílá stanice Český rozhlas Radiožurnál tematický seriál Příběh jedné expedice, a to vždy v čase 8:50.

Expedice Tatra kolem světa 2 pak odstartuje v sobotu 22. února. „Bude to nejvýznamnější česká i slovenská expedice, díky které dáme lidem možnost zažít skutečnou expedici na vlastní kůži,“ doplnil jeden ze zakladatelů projektu Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček. Trasa povede přes Střední a Východní Asii, projede Jižní, Střední i Severní Amerikou a přes celý africký kontinent zpět do České republiky. Celkem je v plánu ujet více než 240.000 kilometrů a navštívit téměř 70 zemí světa.